Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Rozpoczynamy drugi rok realizacji projektu.


Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Ponad pół tysiąca zabytków, ponad 500 stron polsko-angielskiej publikacji, do tego wystawa i popularnonaukowy folder…

Połowa drogi do zakończenia jednego z najtrudniejszych zadań wydawniczych, z jakimi przyszło nam się mierzyć, już za nami. Ta zdecydowanie łatwiejsza połowa.

O tym dużym 2-letnim, realizowanym przez nas projekcie archeologicznym, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w roku ubiegłym mówiliśmy kilkukrotnie, jednak bez podawania bliższych szczegółów. Teraz wchodzimy w etap najważniejszy i najciekawszy, który zakończy się w grudniu br.


Pierwszy rok zadania pn. „Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego”, była to przede wszystkim, czasochłonna, żmudna, gabinetowa i laboratoryjna praca, której efekty będziemy wykorzystywać w 2021 roku. Była to praca nad zabytkami ciekawymi i ważnymi naukowo, nieraz wręcz sensacyjnymi, których jednak na co dzień nie ogląda się w muzealnych gablotach. Z uwagi na ich niekompletność, częste uszkodzenia w wyniku kontaktu np. z pługiem, łopatą, czy koparką, artefakty takie spoczywają bezpiecznie w muzealnych magazynach i czekają cierpliwie na swoje „pięć minut” sławy.

W zbiorach Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie znajduje się duży – liczący tysiące egzemplarzy – zbiór zabytków pochodzących z dawnych i współczesnych badań powierzchniowych oraz przekazanych w formie darów od przypadkowych znalazców/kolekcjonerów, czy też na mocy postanowień sądowych o przepadku zabytków w wyniku zakończonych postępowań sądowych. W nakreślonym powyżej zbiorze, znajduje się ponad pół tysiąca artefaktów (datowanych z okres od I wieku przed Chr. do V wieku po Chr.), z którymi postanowiliśmy się zmierzyć przy wsparciu finansowym MKiDN. Pochodzą one z ponad 30 różnych miejscowości powiatu hrubieszowskiego i stanowiły nieznane, niepublikowane, ale także niekonserwowane dotychczas, źródło wiedzy o okresie starożytności w naszym regionie.

W realizacji projektu, prócz archeologów z naszego muzeum, bierze udział wiele osób z Polski, m.in. naukowcy z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a także Laboratorium Bio- i Archeometrii Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Konserwacja, digitalizacja, analizy metalograficzne, dokumentacja rysunkowa, przygotowanie katalogu, wstępne opracowanie naukowe kilkuset zabytków - tu już częściowo za nami! Ciąg dalszy nastąpi...

dodał: Muzeum, dnia: 2021-02-19 11:31:20.

Informacje dla zwiedzających



Projekt: ”Światło rzeki” Stanisława Baja – e-book do wystawy czasowej



Projekt: Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku - najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny



Projekt: Odkryte. Odzyskane. Ocalone. Starożytność w świetle niepublikowanych zabytków z regionu hrubieszowskiego



Projekt: Kolekcja muzealiów 2 Pułk Strzelców Konnych. Wydanie katalogu w setną rocznicę powstania pułku.



Projekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie



KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria






(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi